Czym się kierować w wyborze domu modułowego. Czy budowa domu kojarzy Ci się z trudnym, długim i wieloetapowym procesem? Czy już na etapie szukania projektu zastanawiasz się czy podejmujesz właściwe wybory? Jak świadomie decydować i czym się kierować?
Wybór domu modułowego
Poruszane tematy
- Wybór domu modułowego
- Po pierwsze: wykorzystaj potencjał działki
- Po drugie: uszanuj uwarunkowania planistyczne i przestrzenne
- Po trzecie: określ potrzeby w zakresie powierzchni i układu funkcjonalnego
- Po czwarte: wybierz technologię
- Po piąte: określ styl i charakter budynku
- Po szóste: rozważ tematy instalacji, izolacji oraz ekologii
- Po siódme: zgłoś budowę domu modułowego do urzędu
- Po ósme: koszty budowy i eksploatacji
Jako architekci, na co dzień mamy kontakt z inwestorami, którzy już na etapie planowania inwestycji mają wiele wątpliwości, co do wyboru projektu, technologii czy parametrów obiektów. Nic dziwnego, ponieważ ilość aspektów z tym związanych jest bardzo duża. Dodatkowym stresem jest myśl o szukaniu wykonawców, pilnowaniu budowy, nieprzewidzianych kosztach czy przeciągających się terminach. Budownictwo modułowe wychodząc naprzeciw powyższym utrudnieniom, oferuje różnorodne typy gotowych projektów budynków produkowanych w fabrykach (w tym głównie obiektów rekreacyjnych), o ustalonych z góry terminach realizacji, określonym budżecie, zarówno w stanach deweloperskich jak i wykończonych pod klucz.
Aby jednak doszło do budowy i zlecenia realizacji domu modułowego, zastanówmy się, przed jakimi wyborami staje każdy inwestor. Kryteria tworzą „check” listę, którą możesz wykorzystać, chcąc świadomie podejmować decyzje.
Oto najważniejsze z nich:
Po pierwsze: wykorzystaj potencjał działki
Jeśli czytałeś naszego poprzedniego bloga dotyczącego wyboru działki (https://modulovi.pl/dzialka-pod-dom-modulowy/), to wiesz już, jak wiele aspektów dotyczących wyboru domu związanych będzie z jego lokalizacją.Pamiętaj, że w przypadku budynków rekreacyjnych kluczowe będzie maksymalne wykorzystanie potencjału terenu związanego np. z naturalnym nachyleniem, widokami na pobliskie tereny czy sąsiedztwem zbiorników wodnych. Wybierając odpowiedni projekt, zwróć więc uwagę na odpowiednie usytuowanie budynku na działce względem stron świata oraz lokalizację przeszkleń w elewacji, zarówno pod kątem widoków jak i zysków z ciepła słonecznego. Nieodzownym elementem powinny też być tarasy zewnętrzne, które stanowią przedłużenie strefy dziennej domu(nie zapominaj o możliwości ich zadaszenia). Oryginalne lokalizacje na skarpach czy wodzie będą niosły za sobą dodatkowe koszty związane z posadowieniem (palowanie, słupy czy mury oporowe), ale w zamian dadzą możliwość stworzenia niepowtarzalnych obiektów.
Pamiętaj, że zachowanie wymaganych prawem odległości od granic działki (3 lub 4m) czy od obiektów na działkach sąsiednich dotyczy również budynków rekreacyjnych, niezależnie od technologii ich wykonania.
Po drugie: uszanuj uwarunkowania planistyczne i przestrzenne
Kluczowa sprawa w doborze odpowiedniego projektu to zapisy miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku jego braku, decyzji o warunkach zabudowy. Z nich dowiesz się, jak może być kształtowana forma architektoniczna budynków na danym terenie (wysokość, ilość kondygnacji, szerokość elewacji frontowej, czy rodzaj dachu). Zwróć szczególną uwagę na wskaźniki zabudowy. Zapisy te określają maksymalną powierzchnię możliwą do zabudowy oraz minimalną powierzchnię terenów zielonych do zachowania. Lokalizacja linii zabudowy (może być nieprzekraczalna lub obowiązująca) ma na celu zachowanie ładu przestrzennego oraz zachowanie wymaganych innymi przepisami odległości. Nieprzekraczalna linia zabudowy wytycza minimalne odległości od: dróg publicznych, brzegów zbiorników wodnych, linii lasu czy wałów przeciwpowodziowych. Obowiązująca linia zabudowy wskazuje lokalizację elewacji frontowej od strony drogi.
Pamiętaj, że zapisy planistyczne to parametry, które musisz zachować niezależnie od tego, czy budujesz budynek sezonowy czy całoroczny. Wyjątkiem mogą być obiekty typu „tiny house”, których konstrukcja zlokalizowana na przyczepie oraz jej mobilność może powodować, że nie kwalifikuje się jako budynek
Po trzecie: określ potrzeby w zakresie powierzchni i układu funkcjonalnego
Zastanów się, jakie są Twoje potrzeby. Najważniejsze będzie określenie, czy dom ma być przeznaczony na pobyt sezonowy czy całoroczny oraz jaka ilość osób będzie z niego korzystać. Potrzebujesz większego domu dla rodziny, czy może bardziej kompaktowego miejsca dla pary lub pracy zdalnej ? Czy na obecnym etapie wolisz się nie przywiązywać do miejsca i wybierzesz malutki i mobilny „tiny house”, czy już znalazłeś swoje miejsce na ziemi i chcesz się bardziej „związać z gruntem”? A może myślisz o inwestycji, więc szukasz rozwiązań, które spełnią rynkowe potrzeby?
Ilość miejsc do spania oraz podstawowe wyposażenie kuchni i łazienki to kluczowe kwestie. W przypadku domów rekreacyjnych, powierzchnie do przechowywania nie muszą być aż tak obszerne. W innym razie musisz uwzględnić takie przestrzenie, aby wypoczynek był komfortowy. Zwróć uwagę na projekty z antresolami, dzięki którym uzyskasz dodatkowe powierzchnie np. na sypialnie. Pamiętaj, że projekty domów modułowych są bardzo skrupulatnie projektowane i uwzględniają maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Jeśli chciałbyś skorzystać z „noclegu na próbę” przed zakupem domu lub przyjrzeć się obiektowi od środka, to wystarczy się umówić z wykonawcą (lub z nami).
Porównuj różne projekty pod kątem ich zalet i wad w podziałach funkcjonalnych. Jeśli jeszcze nie wiesz, czego chcesz, to zawsze warto zacząć od tego, czego na pewno nie chcesz! A jeśli przypadkiem i tego nie wiesz, to oznacza, że potrzebujesz NAS!
Po czwarte: wybierz technologię
Zapoznaj się ze szczegółami różnych technologii prefabrykacji. Szukaj kontaktu ze sprawdzonymi producentami i opinii o ich realizacjach. W naszej ofercie znajdziesz propozycje domów w zakresie zróżnicowanych technologii: od szkieletowych drewnianych, drewna CLT po konstrukcje stalowe czy kontenerowe. Większość z nich jest możliwa do zrealizowania zarówno na terenie Polski jak i wielu krajach europejskich (https://modulovi.pl/kategoria-produktu/domy-modulowe/). Ze względu na konstrukcję można je podzielić na poszczególne kategorie:
- Moduły wykonane w technologii szkieletowej drewnianej (pojedyncze moduły o powtarzalnych wymiarach, moduły całych ścian i połaci dachowych, moduły w całości wykonywane na hali)
- Domy wykonane z gotowych ścian monolitycznych z drewna CLT (drewno CLT to kilka warstw klejonych drewnianych lameli )
- Domy modułowe z paneli SIP (płyty strukturalne składające się z dwóch płyt osłonowych zewnętrznych najczęściej drewnopochodnych oraz wewnętrznej warstwy izolacyjnej)
- Domy o konstrukcji spawanych stalowych ram
- Domy z kontenerów morskich
- Domy z keramzytobetonu
Omówieniem poszczególnych technologii oraz ich porównaniem zajmiemy się w osobnym wpisie. Scharakteryzowanie ich pod kątem budowy, funkcjonalności, kosztów czy zastosowanych izolacji to bardzo szeroki temat.
Po piąte: określ styl i charakter budynku
Forma, funkcja i konstrukcja. Te trzy określenia dotyczą każdego budynku. Jeśli już wybrałeś konstrukcję (technologię) oraz określiłeś swoje potrzeby (funkcja) to czas na formę.
O gustach się nie dyskutuje. Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem tradycji czy nowoczesnej stylistyki pamiętaj, że najważniejsza jest konsekwencja i znajomość podstawowych zasad. Zachowanie proporcji, symetrii /jej braku, czy określonej gamy kolorystycznej w wykończeniu to podstawowe z nich. Nie zmieniaj tych parametrów na własną rękę bez konsultacji ze specjalistą.
Ogromne znaczenia dla estetyki ma również fakt, gdzie znajduje się obiekt. Poszanowanie otoczenia, lokalnej stylistyki to coś, co charakteryzuje świadomych i mądrych inwestorów. Umiejętność wpisania się w otoczenie, szczególnie, gdy otacza na piękno natury wymaga pokory i zastosowania środków estetycznych, które ją uwypuklą. Pamiętaj, że proste formy budynków z dużymi przeszkleniami, dwuspadowe dachy czy naturalne wykończenie będą „szły w parze” z budownictwem prefabrykowanym a także nurtem ekologicznym czy budownictwem pasywnym. ”Mniej znaczy więcej” to hasło w Modulovi.pl, ale jeśli chcesz, może też być Twoje.
Niezależnie od tego, jaki charakter obiektu wybierzesz, pamiętaj, że budownictwo rekreacyjne to nie tylko budynek. Zadbaj o elementy zewnętrzne: tarasy, zadaszenia, mała architekturę czy tereny zielone. To one, bowiem, i integracja z naturą (a nie kolor płytek w łazience), będą miały realny wpływ na jakość Twojego wypoczynku.
Po szóste: rozważ tematy instalacji, izolacji oraz ekologii
Jeśli jesteś zwolennikiem rozwiązań wpisujących się w nurt minimalizmu oraz zrównoważonego rozwoju to obiekty modułowe są właśnie dla Ciebie. Zastosowane systemy instalacyjne spełniające wysokie standardy energetyczne, jakość wykonania, funkcjonalność i maksymalne wykorzystanie przestrzeni to to, co je charakteryzuje. W przypadku zabudowy modułowej nie ma placu budowy a ilość odpadów jest ograniczona. Powtarzalne elementy realizowane są w warunkach hali produkcyjnej, gdzie nie ma zależności od pogody czy profesjonalizmu wykonawcy. Zastosowane systemy ścienne czy stropowe zapewniają wysokie parametry termiczne ścian, a jakość ich wykonania jest niewątpliwie wyższa niż ta, realizowana w tradycyjnych budynkach. W obecnych przepisach wymagany minimalny współczynnik przenikania ciepła ( U ) dla ściany wynosi 0,20 W/(M2xK) a dla dachów dachów czy stropów 0,15 W/(M2xK). We wszystkich obiektach całorocznych modułowych współczynniki cieplne osiągane są z powodzeniem poprzez zastosowanie wełny mineralnej, piany PUR, recyklingowej bawełny czy innych jakościowych materiałów izolacyjnych.
Po siódme: zgłoś budowę domu modułowego do urzędu
Warunki lokalizacji budynku rekreacyjnego (budynku rekreacji indywidualnej) reguluje prawo budowlane. W obowiązujących przepisach nie ma określonej maksymalnej powierzchni takiego obiektu (oprócz tej, która wynika ze wskaźników zabudowy określonych w miejscowym planie). Pamiętaj, że jeśli chcesz skorzystać z uproszczonego trybu zgłoszenia budowy takiego budynku, musisz spełnić pewne warunki:
-powierzchnia zabudowy do 35m2 (powierzchnia zabudowy liczona jest po obrysie zewnętrznym budynku),
-powierzchnia zabudowy od 35m2 do 70m2 (przy spełnieniu warunków: rozpiętość elementów konstrukcyjnych do 6 m, wysięg wsporników do 2 m),
-liczba budynków rekreacyjnych na działce nie może być większa niż jeden na każde 500m2 powierzchni działki,
-obiekty rekreacyjne zaprojektowane jako wolnostojące i parterowe (w rozumieniu przepisów technicznych antresola nie stanowi kondygnacji, obiekt nadal pozostaje parterowy).
Budowa domów rekreacyjnych bez względu na rodzaj procedury(zgłoszenie czy pozwolenie na budowę) musi być zgodna z ustaleniami planu zagospodarowania przestrzennego a w przypadku jego braku wymagane jest uzyskanie decyzji o warunkach zabudowy.
Załącznikami do wniosku zgłoszenia są szkice(rzut, elewacje) oraz plan sytuacyjny działki pokazujący lokalizację budynku na aktualnej mapie zasadniczej pobranej z ośrodka geodezyjnego(koszt mapy formatu A4 to około 20 zł). Jeśli budujesz na terenach rolnych, sprawdź też klasę gruntu. Jeśli teren jest chroniony (użytki rolne wytworzone z gleb pochodzenia mineralnego i organicznego klasy: I, II, III, IIIa, IIIb), będziesz zobligowany do wyłączenia gruntów z produkcji rolniczej .
Po złożeniu wniosku urząd ma 21 dni na wniesienia sprzeciwu do Twojego zgłoszenia. Jeśli go nie wniesie, to oznacza koniec procedury i tzn. ”cichą zgodę” na realizację inwestycji. Prowadzenie budowy w trybie zgłoszenia nie wymaga kierownika i dziennika budowy. Nie wymaga też zgłoszenie rozpoczęcia i zakończenia budowy w organach nadzoru budowlanego. Wymagana jest jedynie inwentaryzacja geodezyjna powykonawcza.
Projekty domów modułowych stawiają na nowoczesne i inteligentne rozwiązania instalacyjne. Niewielkie domy letniskowe często dają możliwość ich użytkowania bez przyłączenia do sieci. Wyposażone w zbiorniki wody czystej i szarej, toalety „spalające” oraz systemy „offgridowe” z jednostkami fotowoltaiki i ogrzewaniem elektrycznym, powodują samowystarczalność obiektów oraz ich niezależność od mediów zewnętrznych.
Jeśli jednak masz możliwość przyłączenia się do sieci, a dom chcesz wykorzystać całorocznie, to niewątpliwie będzie to korzystniejsze rozwiązanie.
Po ósme: koszty budowy i eksploatacji
Koszty budowy budynków prefabrykowanych uzależnione są przede wszystkim od metrażu domu, wybranej technologii, standardu wykończenia i zastosowanych systemów instalacyjnych. Tańszymi rozwiązaniami będą konstrukcje drewniane szkieletowe, droższymi obiekty zrealizowane w systemie pełnej ściany drewnianej CLT. Pamiętaj, że większość wykonawców realizuje obiekty w różnych standardach i na różnych etapach wykończenia. Daje to możliwość personalizacji wnętrza, wprowadzania zmian do obiektów przed rozpoczęciem inwestycji lub samodzielnego wykończenia systemem gospodarczym. Wszystko zależy od tego jakie są Twoje potrzeby i możliwości. Niewątpliwą zaletą będzie krótki czas realizacji, jakość wykonania oraz przewidywalność kosztów. Czy da się wycenić te zalety? Kto się tego podejmie? Jak wycenić czas, stres czy jakość?
Ustalając budżet związany z wyborem domu, oceń przede wszystkim swoje podstawowe cele dotyczące wielości budynku i sposobu jego użytkowania. Im większych powierzchni potrzebujesz (a chcesz obiekt użytkować całorocznie), tym bardziej zadbaj o ekonomikę i oszczędności w zakresie eksploatacji. Wysoka jakość izolacyjna przegród oraz dobrane systemy instalacyjne to droga do energooszczędności. Nie zapominaj, że przygotowanie i uzbrojenie działki oraz wykonanie prac ziemnych i fundamentowych to koszt dodatkowy po Twojej stronie. Cena transportu i montażu domu ustalana jest indywidualnie przy podpisywaniu umowy, w zależności od wielkości obiektu i odległości od fabryki.
Pamiętaj, że kluczem jest lokalizacja i otoczenie. Niech to one będą wartością samą w sobie. Dobrze wybrany dom, odpowiednio dopasowany do działki i potrzeb mieszkańców oraz możliwości finansowych. ma zapewnić komfortowe użytkowanie w przyszłości.
Czytaj więcej: