Budownictwo modułowe. Czy budowanie budynków metodą tradycyjną to już przeszłość? Czy budownictwo modułowe stanie się technologią przyszłości? Jakie są jego zalety? Jak działa ta branża w Polsce i czy obecny czas, to czas przełomu?
Poruszane tematy
po pierwsze: POTRZEBY SPOŁECZNE
Powszechny dostęp do informacji oraz zmiana stylu i tempa życia przyczyniają się do społecznej otwartości na nowe technologie. Wymogi prawne, energetyczne i ekonomiczne a także kryzys geopolityczny wymuszają inne podejście do inwestycji budowlanych, które muszą być: łatwe do skalkulowania i realizacji, ekologiczne i przede wszystkim „szybkie”. Takie wymagania spełnia właśnie budownictwo modułowe. Dzięki swojej powtarzalności możesz oszacować: kiedy obiekt stanie na działce, ile dokładnie będzie kosztował i jak będzie funkcjonował.
po drugie: ZALETY BUDOWNICTWA MODUŁOWEGO
Przyjazność środowisku, krótszy czas realizacji czy przewidywalność w szacowaniu kosztów to tylko niektóre aspekty, które obecnie przemawiają za zabudową modułową. Rozbudowane formy budynków, trudne do skontrolowania na etapie realizacji ustępują miejsca prostszym, modułowym obiektom wytwarzanym w całości na halach produkcyjnych. W takich warunkach, z wyspecjalizowaną załogą i brakiem zależności od pogody zachowanie jakości staje się standardem. Dodatkowo rozwiązania funkcjonalne i instalacyjne w sposób świadomy mogą zostać dobrane do Twoich indywidualnych potrzeb i możliwości.
Kluczowy jest również aspekt ekologiczny. W przypadku zabudowy modułowej nie ma placu budowy a ilość odpadów jest ograniczona, więc budowa jest mniej uciążliwa dla otoczenia. Czas potrzebny do zrealizowania budynku znacząco się skraca a dom modułowy może powstać na działce w ciągu kilku tygodni. W porównaniu z cegłą, kamieniem lub betonem konstrukcje modułowe z pewnością oszczędzają czas, a co za tym idzie pracę i pieniądze.
Czy to wszystkie zalety budownictwa modułowego? Nie! Większość materiałów użytych do produkcji domu modułowego z powodzeniem uda Ci się ponownie wykorzystać dbając o środowisko!
po trzecie: ROZWÓJ I PRZYSZŁOŚĆ BUDOWNICTWA MODUŁOWEGO
Obecny rynek obiektów czy to mieszkalnych czy letniskowych oferuje w większości obiekty modułowe powtarzalne, które właśnie z tego powodu, stanowią alternatywę dla budynków tradycyjnie murowanych. Minimalizm formy, funkcjonalność wnętrza i dbałość o przyjazne środowisku systemy instalacyjne i wykończenie to cechy charakterystyczne. Modułowość to przyszłość dla inwestycji mieszkaniowych, socjalnych czy hotelowych, których funkcja skupia się wokół powtarzalności jednostek .
Budownictwo modułowe, choć wciąż jeszcze niedoceniane w kontekście standardowych murowanych rozwiązań w Polsce, ocenianie jest przez ekspertów jako technologia przyszłości. Sąsiednie kraje, w tym szczególnie kraje skandynawskie opierają od wielu lat budownictwo na systemach modułowych. Już teraz bardzo prężnie funkcjonują też polskie firmy produkujące moduły do zagranicznych realizacji (np. najwyższy hotel z komponentów modułowych realizowany w Nowym Jorku przez podkrakowską firmę DMD Modular). Takie przykłady stanowią historyczny moment dla polskiej branży budownictwa modułowego i świadczą o tym, że jej rozwój to już fakt.
Nie ma wątpliwości, że wzrost zainteresowania technologią modułową przy obecnej sytuacji ekonomicznej oraz przychylności przepisów prawnych otwiera nową furtkę dla sektora budowlanego i jest tylko i wyłącznie kwestią czasu.
Czytaj więcej: