Czy wiesz co to jest tiny house?
Poruszane tematy
Tiny house. Ogólnie przyjęta definicja mówi, że tiny house to mini dom o powierzchni do 37m2, możliwy do samodzielnego transportu. Jest on skonstruowany na podwoziu kołowym, które ma możliwość homologacji drogowej. Pozwala to na jego bezpieczne przemieszczanie się po drogach publicznych, a także ustawienie na gruncie w trakcie użytkowania.
Mini dom budowany jest bazie prefabrykowanej konstrukcji, z naturalnych materiałów, wyposażony w nowoczesne i ekologiczne instalacje. Może mieć różne kształty i formy, wyglądem i układem pomieszczeń przypomina często tradycyjny dom lecz w wersji odpowiednio pomniejszonej.
Czy znasz historię tiny house?
Kolebką tiny house są Stany Zjednoczone a pierwotną inspiracją postać Henry David Thoreau, amerykańskiego autora esejów z roku 1854 pt. „Walden, czyli życie w lesie”, opisującego swój dwuletni pobyt w środku lasu w samodzielnie wybudowanym domku. Eseje te są pochwałą życia prostego, surowego i świadomego, przekonują do zmiany stylu myślenia w kierunku ograniczenia potrzeb materialnych i czerpania z ciągłego kontaktu z naturą. Kilkadziesiąt lat później stały się lekturą młodych amerykanów walczących z konformizmem, a obecnie są „biblią” ekologów, przeciwników konsumpcjonizmu, zwolenników idei ”less is more”.
Współczesna historia tiny house w Stanach Zjednoczonych związana jest z kryzysem mieszkaniowym będącym skutkiem niszczących huraganów, a następnie globalnym krachem finansowo-gospodarczym w latach 2007-2008. Te sytuacje zapoczątkowały budowę małych, w pełni funkcjonalnych domków, które były nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne niż przesadnie rozbudowane posiadłości budowane w czasach dobrobytu. Takie podejście do tworzenia przestrzeni dało początek ruchowi społecznemu „tiny house movement”, propagującemu uproszczenie materialnych potrzeb, minimalizowanie ilości otaczających nas przedmiotów i kontakt z przyrodą.
„Tiny house movement”
Ruch „tiny house movement” zachęca do budowania małych, ekonomicznych domów oraz uwolnienia się od ciągłej pogoni za pieniądzem. Minimalistyczny i zrównoważony styl życia ma na celu skupienie się na prawdziwych wartościach i indywidualnym rozwoju osobistym. W ciągu ostatnich kilkunastu lat tysiące Amerykanów wybrało świadomie właśnie taki sposób na życie.
Popularność tiny house dotarła również do Europy, gdzie ze względu na inne wymogi prawne mini domy musiały ulec zmniejszeniu i z tego powodu są najczęściej wybierane jako obiekty do pobytów sezonowych. Największe zainteresowanie i ich największa sprzedaż odbywa się obecnie w: Niemczech, Francji, Holandii, Skandynawii, a w ostatnich latach zyskuje na popularności również w Polsce. W czasach pracy zdalnej dającej wolność w podróżowaniu oraz przy poparciu dla idei minimalizmu tiny house stanowi atrakcyjną formę glampingu
(czytaj: https://modulovi.pl/2023/12/28/nowoczesny-camping-czyli-co-glamping/).
Tiny house a przepisy. Co warto wiedzieć?
Jakie przepisy stosuje się do transportu mini domu na kółkach?
Gdy tiny house jest transportowany i porusza się po drogach publicznych na homologowanej przyczepie, stosuje się przepisy prawa drogowego. Przyczepa o odpowiednich wymiarach (maks. 2,55m szerokości i 4m wysokości oraz 3,5 t wagi ) wymaga posiadania certyfikatu zgodności oraz oświadczenia wydawanego przez producenta podwozia. Jej rejestracja dokonywana jest zazwyczaj przez właściciela w lokalnym urzędzie w wydziale drogowym. Kierowca samochodu transportującego przyczepę musi posiadać odpowiednią kategorią prawa jazdy (B+E) i poruszać się zgodnie ze standardowymi zasadami ruchu drogowego.
A jakie przepisy, gdy dotyczy to już pobytu ludzi w mini domu na kółkach?
Tiny house dowieziony do celu, kiedy nie porusza się po drogach i zaczyna służyć do pobytu na wybranym terenie stanowi już obiekt budowlany i tym samym podlega przepisom prawa budowlanego.
Zgodnie z jego zapisami możesz go użytkować albo jako obiekt tymczasowy albo obiekt rekreacji indywidualnej. W obu przypadkach (przy spełnieniu określonych prawem wymogów dotyczących powierzchni) podlega uproszczonej procedurze zgłoszenia. Po 21 dniach od daty złożonego wniosku w lokalnym urzędzie możesz już oficjalnie „zamieszkać” w swoim mini domku.
Pamiętaj tylko, że jeśli podróżujesz i traktujesz go jako obiekt tymczasowy, musi zmienić swoją lokalizacją przed upływem 180 dni!
No to w drogę!
czytaj więcej: